Elektromagnetické ventily a ventilové šachtice
Každý moderní automatický zavlažovací systém je rozdělen na několik sekcí - zón, které jsou spouštěny samostatně a nezávisle na ostatních sekcích. Systém je členěn s ohledem na kapacitu zdroje vody, který je vždy výrazně nižší než celková spotřeba vody všech instalovaných postřikovačů a není tedy možné je všechny spouštět najednou.
Dalším důvodem jsou výrazně rozdílné parametry jednotlivých typů postřikovačů zejména intenzita s jakou dodávají vodu na zavlažovanou plochu. Tento parametr se nazývá srážková výška. Například rozprašovací postřikovače mají intenzitu často mezi 40-50mm/hodinu a proto je nelze instalovat do jedné sekce např. s rotačními paprskovými tryskami, které mají intenzitu 4x nižší, jen kolem 10-12mm za hodinu.
Dalšími důvody je členit sekce podle různého charakteru zavlažované plochy, podle oslunění či naopak úrovně zastínění i pro různé typy výsadeb. Pak je možné přizpůsobit délku zavlažování konkrétním podmínkách. Rozdíly mezi vláhovými požadavky různých ploch na zavlažované ploše jsou velmi výrazné a liší se v řádech stovek procent.
Toto členění je vždy součástí kvalitního návrhu systému a proto vždy doporučujeme si nechat zpracovat projekt zavlažovacího systému zkušenými odborníky s praktickými zkušenostmi.
Všechny moderní zavlažovací systémy jsou dnes ovládány elektronickými řídícími jednotkami, které spouštějí uzávěry jednotlivých sekcí - elektroventily. Většinou jde o solenoidové elektroventily s provozním napětím 24V AC, které používá převážná většina světových výrobců, k dispozici jsou rovněž 9V DC ventily pro bateriové ovládací systémy. Standardní velikost ventilů je 1", která vyhoví pro převážnou většinu instalací v zahradách, pro větší systémy v parcích, na fotbalových hřištích a golfových hřištích se pak používají větší ventily komerčních řad s až 2" nebo 3" připojovacím závitem. Naopak, pro systémy s mikrozávlahou se často používají speciální ventily, které pracují spolehlivě i při velmi malých průtocích.
Elektroventily se téměř výhradně umisťují do podzemních plastových šachtic s odnímatelným víkem. Tak je zajištěn snadný přístup k ventilům, pokud je to třeba ze servisních důvodů.
Důležité je použití speciálních vodotěsných konektorů pro propojení ovládací jednotky kabelovým vedením s vlastními elektroventily.
Automatické ovládání zavlažovacího systému je dnes velmi dostupnou a provozně velmi spolehlovou variantou řešení řízení zavlažovacího systému, manuální spouštění sekcí dnes již v podstatě nenaleznete.
Výběr vhodných ventilů vždy svěřte odborníkům, kteří z široké nabídky elektroventilů vyberou vhodné typy pro konkrétní aplikace.